Menu

„Poznajemy Zagórze z panem Dariuszem Rybackim”- spacer historyczny

Ważne ogłoszenia

12/05/2019

W środę 08.05 wybraliśmy się na spacer historyczny śladami dawnej Rumi. Naszym przewodnikiem był autor filmów dokumentalnych o tematyce historycznej pan Dariusz Rybacki, który oprowadził na po dzielnicy Zagórze.  Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od  Góry Markowca, przemierzyliśmy las aż do Doliny Zagórskiej Strugi i wróciliśmy do naszego przedszkola.

   Z góry Markowca podziwialiśmy wspaniałe widoki i słuchaliśmy opowiadania naszego przewodnika .W czasie wędrówki dowiedzieliśmy się, że nasze  miasto dawniej posiadało status  uzdrowiska, a na jego terenie znajdował się dom kuracyjny. Widzieliśmy też miejsce gdzie dawniej był stok narciarski. Poznaliśmy  opowieść o upolowaniu głuszca przez Cesarza Wilhelma II, zobaczyliśmy miejsce, w którym znajdowała się Restauracja Auerhahn czyli  Głuszec. Dowiedzieliśmy się, że stanowiła ona centrum rozrywki dla Rumian. W Dolinie Szmelty dowiedzieliśmy się że jej nazwa pochodzi od dawnej kuźni, która funkcjonowała i prężnie rozwijała się w dawnej Rumi.

    Zobaczyliśmy też bunkry pozostałe po II wojnie światowej. Pan Rybacki opowiedział nam legendę o złocie, które być może znajduje się w ich pobliżu. Przekonaliśmy się także, jak wielkie są leje po bombach z tego okresu. Gratulujemy dzieciom sporej wiedzy o własnym mieście i umiejetnosci zadawania dociekliwych pytań.

Bardzo dziękujemy panu Dariuszowi Rybackiemu za wspólną wędrówkę i ciekawe opowieści!!! Jesteśmy wdzięczni za pomoc!!!